ریاست مجلس

دکتر علی لاریجانی متولد سـال ۱۳۳۶ , فرزند مرجع بزرگوار تقلید مرحوم آیت الله العظمی حاج میرزا هاشم آملی از علماء برجسته حوزه های علمیه نجف و قم می باشد . ایشان همچنین داماد استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری است . دکتر لاریجانی در سال ۱۳۵۸ در رشته ریاضیات و علوم کامپیوتر در مقطع لیسانس از دانشگاه صنعتی شریف با رتبه اول فارغ التحصیل شد. سپس به پیشنهاد و توصیه استاد شهید مرتضی مطهری تغییر رشته داد و فوق لیسانس و دکترای خود را در رشته فلسفه غرب از دانشگاه تهران اخذ نمود .

وی هم اکنون استادفلسفه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. دکتر لاریجانی در زمینه های مختلف دارای تالیفات علمی است که از جمله آن ۳ کتاب در زمینه فلسفه کانت و ۱۵ مقاله پژوهشی در موضوعات مختلف علمی است .

دکتر علی لاریجانی قبل از انقلاب در مبارزات اسلامی ملت ایران حضور فعال و موثر داشت و پس از پیروزی انقلاب سلامی نیز دارای مسئولیت های مهم و کلیدی بوده است .وی بعد از پیروزی انقلاب و به توصیه استاد شهید مرتضی مطهری و با توجه به اهمیت و حساسیت رسانه صدا وسیما به این سازمان رفت و به عنوان مدیر کل برون مرزی و واحد مرکزی خبر سازمان صدا وسیما انجام وظیفه نمود. وی مسئولیت خطیر ریاست سازمان صدا وسیما را طی سالهای ۶۰ و ۶۱ عهده دار شد. ایشان در این مقطع که همزمان با دوران دفاع مقدس و درگیریهای سیاسی داخلی نیروهای انقلاب با جریانات انحرافی مانند بنی صدر, منافقین و …. بود, به خوبی از عهده اداره این رسانه مهم بر آمد بطوری که صدا وسیما درآن مقطع نقش بسیار محوری و تعیین کننده در توفیق نیروهای انقلاب داشت.

دکتر علی لاریجانی طی سالهای ۶۱ تا ۷۰ در سمت های : معاونت وزارت کارو امور اجتماعی, معاونت وزارت پست و تلگراف و تلفن, معاونت وزارت سپاه و جانشین ستاد کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام وظیفه نمود و خدمات شایانی را به ویژه در عرصه دفاع مقدس انجام داد.

دکتر علی لاریجانی در سال ۱۳۷۰ بعنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی و با رأی بالا به این سمت انتخاب گردید و تا سال ۱۳۷۲ در این وزارتخانه خدمت کرد. وی سپس در سال ۱۳۷۳ بنا به حکم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بعنوان رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تا سال ۱۳۸۳ به مدت ده سال مدیریت این سازمان را به عهده داشت.

دکتر علی لاریجانی در دوره ده ساله ریاست سازمان صدا و سیما تحولات شگرفی را در این سازمان ایجاد کرد . در دوره مدیریت ایشان، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در سال ۱۳۷۳ تنها دو شبکه تلویزیونی ۷ ساعته و ۲ شبکه رادیویی داشت , دارای ۷ شبکه تلویزیونی و ۸ شبکه رادیویی ملی و سراسری, ۳۰ شبکه رادیویی استانی و ۲۴ شبکه تلویزیونی استانی شد.

دکتر علی لاریجانی همچنین چندین شبکه بین المللی از جمله شبکه های جام جم ۱ و ۲ و ۳ را برای ایرانیان خارج از کشور و شبکه های متعدد برون مرزی از جمله شبمه سحر و نیز شبکه بین المللی العالم را برای جهان اسلام بنیان گذاشت.

مشاوره حقوقی تلفنی : ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۶
مشاوره روانشناسی : ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۶

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *