قوانین دریافت مهریه بعد از فوت شوهر

مشاوره حقوقی تلفنی : ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۶

قوانین دریافت مهریه بعد از فوت شوهر

یک وکیل دادگستری گفت: امکان دریافت مهریه ( مقالات مرتبط با مهریه – سوالات مرتبط با مهریه ) بعد از فوت شوهر وجود دارد.

کسر نفقه از حقوق زوج برای زوجه ، پرداخت قیمت سکه های مهریه با نرخ روز – مهریه را هم دادند هم گرفتند – راه حل هایی برای طلاق و مهریه – مهریه یا حکم جلب شوهر ؟ – میزان مهریه در صورت فوت زوج یا زوجه در دوران نامزدی – عندالمطالبه یا عندالاستطاعه ، کدام به نفع من است ؟ – مهریه عندالاستطاعه – بررسی شرایط عندالاستطاعه در مهریه – عندالاستطاعه بودن مهریه به جامعه تحمیل شد –  تقویم مهریه به نرخ روز – راهکار ثبت اموال غیرمنقول به عنوان مهریه

مرضیه لطیفی ،‌ اظهار کرد: بر اساس قانون اگر زنی مثلاً پس از سه سال از تاریخ فوت همسرش می‌خواهد مهریه خود را مطالبه کند، این امکان وجود دارد.

وی ‌با بیان اینکه در این زمینه چند نکته قابل توجه لازم است، ادامه داد: دعوی مطالبه مهریه بعد از فوت شوهر (زوج) باید به طرفیت ورثه متوفی که ترک (اموال) به جامانده از متوفی را پذیرفته‌اند در دادگاه طرح و اقامه شود یعنی در دادخواست در قسمت خوانده اسامی وارث نوشته شود.

لطیفی ‌ادامه داد: طبق ماده ۳ آئین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی با فوت زوجه، مهریه نیز به ورثه منتقل می‌شود و اصل طلبی که زوجه بابت مهریه داشته طبق قاعده ارث به ورثه او انتقال پیدا می‌کند.

این وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: زوجه برای مطالبه مهریه باید به دادگاه خانواده یا از طریق اجرای ثبت اسناد رسمی اقدام کرد.

وی ‌یادآور شد: در صورت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی وی می‌تواند دادخواست اعسار از پرداخت مهریه ( مقالات مرتبط با مهریه – سوالات مرتبط با مهریه ) دادرسی را پیوست دادخواست کند.

منبع : ایسنا

مشاوره حقوقی تلفنی : ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۶

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *