چگونه می‌توان با استرس مبارزه کرد؟

چگونه می‌توان با استرس مبارزه کرد؟

اگرچه ما نمی‌توانیم از استرس موجود در زندگی برای همیشه رها شویم، اما می‌توانیم غلبه بر آن را بیاموزیم. با تغییر ابعاد مختلفی از زندگی به سرعت متوجه می‌شوید که چگونه جسمانی و احساسی بهتر استرس را تحمل می‌کنید.

استرس واکنش بدن شما به تغییر است. استرس واکنش درونی به عوامل خارجی است. افزایش ضربان قلب، انبساط عضلات، تغییر فشار شریانی و افزایش متابولیسم که در حالت استرس در بدن مشاهده می‌شود، همان تغییراتی هستند که در زمان فعالیت فیزیکی ایجاد می‌شود. به همین دلیل فعالیت‌های فیزیکی فرصتی تمرینی برای بدن است که آسان‌تر استرس را تحمل کنید. فعالیت‌های بدنی به شما کمک می‌کند که با شرایط استراس‌زای جاری مقابله کنید. مشخص شده‌ است که فعالیت‌های بدنی مرتبط با تمرینات تنفسی، به عبارت دیگر راه رفتن و دویدن موثرترین شیوه‌ها برای غلبه بر استرس است.

خود را آرام کنید: شاید متوجه شده باشید که در وضع استرس فشار عضلانی در شما به وجود می‌آید. این واکنش فیزیولوژیکی بدن به استرس است. مشخص شده‌ است که با سست کردن و آرام کردن ماهیچه‌ها، می‌توان نگرانی و اضطراب را کاهش داد و با استرس مقابله کرد. برای اینکه یاد بگیرید چگونه خود را آرام کنید، شما باید به صورت مرتب، حتی یک بار در روز، تمرین کنید. با گذشت زمان شما یاد می‌گیرید که چگونه سریع‌تر خود را آرام کنید و از استرس رها شوید. در صورت انجام دادن مرتب تمرین‌ها شما خود را در طول روز راحت‌تر و آرام‌تر خواهید یافت. علاوه ‌بر این شما یاد می‌گیرید که چگونه صورت‌های کوتاه تمرین‌ها را در طول روز هنگامی که لازم باشد، انجام دهید.

به اندازه کافی استراحت کنید: کم خوابی شما را به استرس حساس و رهایی از نگرانی و افسردگی را دشوار میکند. اگر به خواب رفتن برای شما دشوار است، خواب شما بریده بریده است، بیخواب هستید یا خیلی زودتر از آنکه ساعت زنگ بزند، بیدار می‌شوید و پس از آن دیگر نمی‌توانید به خواب بروید و صبح احساس خستگی و کوفتگی دارید، ممکن است که شما اختلال اضطراب فراگیر یا افسردگی داشته باشید. یا اگر شما این بیماری‌ها را ندارید، بیخوابی می‌تواند شما را بیشتر مستعد استرس و مضطرب‌تر کند. برای اینکه به خواب بروید، سعی کنید که هر شب، از جمله آخر هفته‌ها، در یک ساعت واحد به تخت خواب روید.

لبخند بزنید: احتمالا نیازی به ثابت ‌کرد نیست که شوخی به از بین بردن استرس بدن کمک می‌کند، اما باید بیشتر خندیدن را متذکر شد. منتظر نمانید که کسی شما را بخنداند. همین حالا درباره‌ی موضوع خنده ‌داری فکر کنید. هرچند که این موضوع خنده‌دار، خاطره‌هایی از زندگی، حکایت‌های طنز، کتاب و یا فیلم باشد. این کار تلف کردن زمان نیست بلکه تمرینی است که کمک می‌کند با استرس جنگید.

زمانی را به استراحت اختصاص دهید. زمانی‌که هیچکس، از جمله خودتان، شما را به انجام کار و یا وظایف خانه مشغول کند. هرچند که این کار آسان نیست اما باید انجام شود. مبادا که استراحت نکنید. این را کار را مرتبا انجام دهید و خودتان را سرزنش نکنید که شما در حال تلف کردن زمان هستید. به یک سرگرمی مشغول شوید. با کودکان فوتبال بازی کنید، نقاشی کشیدن را یاد بگیرید، در پارک گردش کنید و هر کاری که دوست دارید انجام دهید. مهم‌ترین چیز این است که زمانی برای خودتان داشته باشید (می‌توانید این زمان را کسی بگذرانید که با او احساس راحتی می‌‌کنید.) لازم نیست که پول زیادی خرج کنید. شما در مقابل هیچکس مقصر نیستید که زمانی برای خودتان اختصاص داده‌اید.

پاره ای از تغییراتی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با استرس در رژیم غذایی خود اعمال کنید. برای مثال استفاده از قهوه را کاهش دهید. کافئین یک محرک است و بدن شما را وادار می‌کند که مانند حالت استرس واکنش نشان دهد. به همین دلیل بدن شما می‌تواند به حوادث مختلف زندگی حساس‌تر شود و سازگاری با آن‌ها برای بدن دشوارتر می‌شود.

منبع: http://www.psypodderjka.ru

شیرین عینی، ورودی ۹۳ مقطع کارشناسی

ارائه شده توسط مشاوره بگیر

مشاوره روانشناسی : ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۶

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *