چگونگی عزل وصی در صورت خیانت در امانت

چگونگی عزل وصی در صورت خیانت در امانت
جرم خیانت در امانت همچون بسیاری از جرائم دیگر از گذشته‏ های دور در بیشتر جوامع وجود داشته و در دهه‏های اخیر افزایش یافته است.
امانت داری از خصلت‏های نیک و پسندیده‏ای است که در اسلام هم زیاد به آن سفارش شده و در مقابل، خیانت در امانت مورد نهی واقع شده است. حال سؤالی که مطرح می‏شود این است که آیا در در باب ارث نیز ممکن است فردی که به عنوان وصی تعیین شده مرتکب جرم خیانت در امانت شود یا خیر؟ اگر پاسخ مثبت است آیا می‏توان وی را عزل کرد؟ابتدا تعریف مختصری از وصی گفته می‏شود و پس از آن به پاسخ در خصوص سؤال مطروحه پرداخته می‏شود.
مطابق ماده ۸۲۶ قانون مدنی

«کسی که به موجب وصیت عهدی ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده می‏شود وصی نامیده می‏شود»

.

به بیان دیگر وصی، شخصی است که به موجب وصیت عهدی فردی، پس از مرگ وی، حق اداره امور و اموال وی را دارد. منظور از وصیت عهدی این است که، شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مأمور می‏کند.
مهم‌ترین ویژگی که وصی باید داشته باشد، این است که جانب امانت‌داری را در خصوص آنچه موصی برای بعد از مرگش به او سپرده است رعایت کند و هرگاه وصی منصوب، صفت مورد نظر را از دست بدهد دیگر صلاحیت اداره امور را نخواهد داشت. قانون مدنی در ماده ۸۵۸ مقرر می‏دارد:

«وصی نسبت به اموالی که بر حسب وصیت در ید اوست حکم امین را دارد و ضامن نمی‏شود مگر در صورت تعدی و تفریط»

همچنین در ماده ۸۵۹ آمده است

«وصی باید بر طبق وصایای موصی رفتار کند و الا ضامن و منعزل است.»

علاوه بر قانون مدنی، در سایر قوانین نیز از جمله قانون امور حسبی، موادی به این موضوع اختصاص داده شده است.

درماده ۴۷ قانون امور حسبی بیان شده است،

«در امور دعوای خیانت یا عدم لیاقت و سایر موجبات عزل وصی یا قیم یا امین ترتیب رسیدگی مطابق مقررات این قانون است و حکمی‌که در این خصوص صادر می‏شود مطابق آیین دادرسی مدنی قابل پژوهش و فرجام است.»

این ماده به طور صریح عزل وصی را در موردی که مرتکب خیانت شود تجویز کرده است به علاوه عزل وصی را با قیم و امین در یک ردیف قرار داده و یک حکم را، به سه نفر منتسب کرده است.

در مورد این که چه کسی صلاحیت تقدیم دادخواست مربوط به عزل وصی را دارد باید بیان شود که دادستان، و هر ذی حقی می‏تواند تقاضای عزل وصی را از دادگاه بکند.
دادگاه رسیدگی‏های لازم را به عمل آورده و پس از کسب نظر دادستان (در مواردی که دادستان متقاضی نباشد) رأی مقتضی را صادر می‌کند.
لیکن اصلح این است که سبب عزل وصی قبلاً به دادستان اعلام شود و دادستان در صورت وجود دلایل کافی عزل وصی را از دادگاه تقاضا کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *